הספר 'צורה צבע וצליל' - דרך חדשנית ומהנה ללימוד הקריאה

לוגו האתר

לימוד קריאה לכיתה א ועד- 120 - הספר צורה צבע וצליל 
הדרך הקלה והמהנה לראשית הקריאה  
מאת יצחק תורג'מן

הפתרון החדשני ללימוד ראשית קריאה קלה ומהנה,
החל מאותיות בסימני הניקוד, מילים, משפטים ועד לקריאה רציפה. 
מתאים לילדים בגילאי גן חובה, הכנה לכיתה א' וכיתה א'
לימוד קריאה של  ילדות עם האמא
ספר צורה צבע וצליל ללימוד הקריאה
​​​​​​​בפעם הראשונה, לימוד ראשית הקריאה העברית נעשה בעזרת הכלים מעולמו המוכר והידידותי של הילד: צורות וצבעים. אמצעיי העזר המוגשים בספר ובעזרים של צורה צבע וצליל מקלים את לימוד צלילי התנועות באמצעות חמש צורות הנדסיות שונות, המשולבות בחמישה צבעים שונים. זיהוי הצורות והצבעים המושרש היטב כבר בגיל הרך, איננו מצריך לימוד או מאמץ לזיכרון, בשל היותם מוכרים וידידותיים למשתמש.

ילדים מכירים צורות וצבעים, הן מהטבע ומהציור בגן והן משפע  המשחקים הדידקטים הנמצאים בגנים ובבתים. הצורות והצבעים משמשים אמצעי עזר דידקטי לקריאה קלה ומהנה.


לימוד הקריאה במתכונתו הקלאסית אינו פשוט כלל ועיקר. על-פי מחקר בהוראת הקריאה העברית, הניקוד הוא אבן-נגף המקשה על התלמיד יותר מאשר לימוד העיצורים*.  הדרישה מהלומד לזכור בנוסף לאותיות גם יותר מעשרה סימני ניקוד שונים, מקשה עליו לרכוש את מיומנות הקריאה כבר בצעדיו הראשונים.

צורה צבע וצליל בא להקל  על התלמיד את לימוד צלילי התנועות באמצעות חמש צורות צבעוניות מנוקדות. זיהוי הצורות והצבעים מושרש היטב כבר בגיל הרך, ידע זה איננו מצריך לימוד בשל היותם ידידותיים ומוכרים מכבר . הצבע והצורה משמשים כסיוע אסוציאטיבי לסימני הניקוד (צליל) על-פי הנוסחה: צורה = צבע = צליל .

לוגו עם אותיות
*האות א' לדוגמה

דרך זו מפתחת את חושיו של הילד, ומאפשרת לו לבחור אינטואיטיבית, במודע או שלא  במודע בין הצורה לצבע או שניהם גם יחד כקוד עזר לסימני הניקוד.

ריכוז קבוצות הניקוד  הבסיסיות לחמש צורות צבעוניות בלבד מקלות את המלאכה    ולימוד הקריאה הבסיסי הופך להיות מהנה ומשעשע. הקלות בלמידה באה לידי ביטוי  גם באופן החזותי-צילומי, ובתרגולי כתיבה שהתלמיד מיישם. עם או ללא צורות  וצבעים.

הספר מאפשר מענה הן למתקשה והן למוכשר כל אחד לפי הקצב והיכולות שלו. אופן הלימוד הראשוני: הוגים את האות בשמה, קוראים בקול שני צירופים שונים, משננים היטב, קוראים את המילה בעלת המשמעות המלווה בציור, ולאחר מכן מקריאים את המשפט הנלווה בעמוד. הסברים נוספים מופיעים בספר עצמו. 

ילדה לומדת לקרוא
לימוד קריאה עברית מפענוח קריאת הניקוד ועד לקריאה רציפה. אותיות, ציורים מרהיבים, מילים ומשפטים קצרים. שבעים עמודי צבע של ראשית קריאה קלה ומהנה - הספר שכולם אוהבים. הספר צורה צבע וצליל מאפשר את לימוד ראשית הקריאה, החל מלמידת האותיות, התנועות/בצירופים בעזרת ה"תומכים" שהם הצורות הצבעוניות, דרך מילים בעלות משמעות דרך קריאת משפטים קצרים ועד לקריאה רציפה ללא התומכים.

הספר צורה צבע וצליל מאושר  ע"י משרד החינוך כאמצעי עזר להוראת הקריאה - פורסם בחוזר מנכ"ל

--- 70 עמודי צבע --- כריכה קשה--- 21 * 23 ס"מ
לחצו כאן לרכישת הספר צורה צבע וצליל

"...צורה צבע וצליל מתמקדת במיומנויות פענוח ובמיוחד בקריאת הניקוד, השיטה מבוססת על יצירת אסוציאציות בין צבעים וצורות לבין התנועות שבשפה, ומיועדת לפיכך, לחיזוק העבודה על תנועות הניקוד בעברית, ובכך יתרונה..."

הוועדה לאישור חומרי לימוד, משרד החינוך

פרופ' רם פרוסט,   פרופ' מיכל שני,  ד"ר אילנה בן דרור,  ד"ר אוולין שתיל

לשאלות ותשובות לחצו כאן
ואפשר גם טלפונית: 03-9095070
צופיה-איכות בחינוך

​​​​​​​
הפנייה לדף בית
 
תפריט דף הבית